Committe

All Committee 2016-17

 

Chief Proctor

1. Dr. Adarsh Kumar

 

Addl. Chief Proctor

1. Dr. Rakesh Kumar

2. Dr. Harish Chandra Srivastava
 

Proctorial Board & Student Welfare Committee

 

Proctor

1. Dr. Ratna Sircar

2. Dr. Gopi Ahuja

3. Dr. Arun Kumar

4. Dr. Kavita Dubey

5.Dr. Udai Bhan Singh

6. Dr. Awadhesh Kumar Singh

7. Sri Shailendra Tripathi

8. Dr. Chhannu Lal

9. Dr. Rajesh Kumar

10. Dr. Dinker Tripathi

11. Dr. Arvind Singh

12. Dr. Shikha Jaiswal

13. Dr. Vinay Kumar Singh

 

Composition of Internal Quality Assurance Cell (w.e.f 01.07.2016)

S.No Name Designation
1 Head of the Institution Dr. Sanjay Kumar Pandey
2 Co-ordinator Dr. Adarsh Kumar
3 Teacher members Science Faculty

1. Dr. Sheila Srivastava

2. Dr. Yamini Sharma

3. Dr. Anil Kumar

4. Dr. Tuneera

Arts Faculty

5. Dr. U. B. Singh

6. Dr. Arvind Prakash

7. Dr. Shailendra Tripathi

8. Dr. Nilanshu Agarwal

Commerce Faculty

9. Dr. H.C. Srivastava

10. Dr. Arun Kumar

B.Ed.

11. Dr. Deoyani Gupta

4 Members from Management 12. Sri S.L. Chandwani

13. Sri Atul Bhargava

5 External Experts 14. Prof. Rajiv Manohar
( Dept. of Physics, Director
IQAC University of Lucknow)15. Prof. Onkar Upadhyay
(Department of Zoology,
University of Lucknow)
6 Stake Holder &
Community Representative
16. Sri A.S. Pathak

17. Sanjay Srivastava

18. Dr. Bharat Shah,(Director NIFT)

19. Dr. P.K. Shukla

7 Alumni 20. Dr. Ranjit Singh

21. Sri Abhishek Verma

8 Students 22. Ankur Yadav, Hindi

23. Swati Singh, Sports

24. Astha Tripathi, Science

25. Sai Bux Singh, (Sports & Commerce)

9 No. of Employers/Industries 26. Sri A.K. Lakhotia

27. Sri R.K. Soni

 

U.G.C. Committee

S.No Name Designation
1 Dr. Arun Kumar Coordinator
2 Dr. Sheila Srivastava Member
3 Dr. Yamini Sharma Member
4 Dr. Anil Kumar Member
5 Sri Shailendra Tripathi Member
6 Dr. Nilanshu Kumar Agarwal Member
7 Dr. Tunira Member

 

College Magazine ‘Kashika’ Committee

S.No Name Designation
1 Dr. Badridutt Mishra Coordinator
2 Dr. Nilanshu Kumar Agarwal Member
3 Dr. Adarsh Kumar Member
4 Dr. Alka Shukla Member
5 Dr. Yamini Sharma Member
6 Dr. Sanjay Kumar Singh Member
7 Dr. Awadhesh Kumar Singh Member
8 Sri Shailendra Tripathi Member
9 Dr. Rajesh Kumar Member
10 Dr. Anil Kumar Member
11 Dr. Santosh Kumar Pandey Member

 

Prospectus Committee

S.No Name Designation
1 Dr. Ratna Sircar Coordinator
2 Dr. Rakesh Kumar Member
3 Dr. Arun Kumar Member
4 Dr. Badridutt Mishra Member
5 Dr. Udai Bhan Singh Member
6 Dr. Arvind Prakash Member
7 Sri Shailendra Tripathi Member

 

Library Committee

S.No Name Designation
1 Dr. Ajay Kumar President
2 Dr. Harish Chandra Srivastava Secretary
3 Dr. Alka Shukla Member
4 Dr. Anil Kumar Member
5 Dr. Arun Kumar Member
6 Dr. Yamini Sharma Member
7 Dr. Udai Bhan Singh Member
8 Dr. Nilanshu Kumar Agrawal Member
9 Dr. Arvind Singh Member
10 Dr. Kiran Srivastava Member
11 Dr. Shaifali Srivastava Member
12 Dr. Shikha Jaiswal Member
13 Sri Shailendra Tripathi Member

 

Canteen Committee

S.No Name Designation
1 Dr. Harish Chandra Srivastava Coordinator
2 Dr. Deoyani Gupta Member
3 Dr. Niranjan Kumar Singh Member
4 Dr. arun kumar Member
5 Dr. anil kumar Member

 

Games Committee

S.No Name Designation
1 Dr. Rakesh Kumar Coordinator
2 Dr. Chhannu Lal Member
3 Dr. Harish Chandra Srivastava Member
4 Dr. Arun Kumar Member
5 Dr. Anil Kumar Member
6 Dr. Rambabu Member
7 Dr. B.D. Mishra Member
8 Sri Shailendra Tripathi Member
9 Dr. Deoyani Gupta Member
10 Dr. Niranjan Kumar Singh Member
11 Dr. Rajesh Kumar Member
12 Dr. Rajesh Kumar Member
13 Dr. Kiran Srivastava Member
14 Dr. Arvind Singh Member
15 Dr. Ajay Singh Chauhan Member
16 Dr. Vinay Kumar Singh Member

 

NAAC Committee

S.No Name Designation
1 Dr.S.K.Pandey Principal
2 Dr.Sheila Srivastava Coordinator
3 Dr.Arun Kumar Co-Coordinator
4 Dr.Anil Kumar Co-Coordinator
5 Dr. Yamini Sharma Co-Coordinator
6 Dr. Tunira Co-Coordinator
7 Dr. Arvind Prakash Co-Coordinator
8 Dr. Neelanshu Agarwal Co-Coordinator
9 Dr. Adarsh Kumar Advisor

 

Cultural Committee

S.No Name Designation
1 Dr. Sheila Srivastava Coordinator
2 Dr. Sanjay Kumar Singh Member
3 Dr. Deoyani Gupta Member
4 Dr. Alka Singh Member
5 Dr. Rita Rani Member
6 Dr. Tunira Member
7 Dr. Kiran Srivastava Member
8 Dr. Vinay Kumar Singh Member
9 Dr. Daisy Rani Member

 

Anti-Ragging Committee

S.No Name Designation
1 Dr. Ajay Kumar Coordinator
2 Dr. Nilanshu Kumar Agarwal Member
3 Dr. Yamini Sharma Member

 

M.I. Room Committee

S.No Name Designation
1 Dr. Rakesh Kumar Convenor
2 Dr. Arun Kumar Member
3 Dr. Yamini Sharma Member
4 Dr. Arvind Singh Member

 

Add-on Course Advisory Committee

S.No Name Designation
1 Dr. Gopi Ahuja Convenor
2 Dr. Arvind Prakash Member
3 Dr. Nilanshu Kumar Agarwal Member
4 Dr. Arvind Singh Member
5 Dr. Shikha Jaiswal Member
6 Dr. Ajendra Singh Member

 

Student Career Counselling Committee

S.No Name Designation
1 Dr. Adarsh Kumar Convenor
2 Dr. Rakesh Kumar Member
3 Dr. Harish Chandra Srivastava Member
4 Dr. Rambabu Member
5 Dr. Badridutt Mishra Member
6 Dr. Awadhesh Kumar Singh Member
7 Sri Shailendra Tripathi Member
8 Dr. Deoyani Gupta Member
9 Dr. Ajay Singh Chauhan Member

 

National Service Scheme Committee

S.No Name Designation
1 Dr. Dinker Tripathi Convenor
2 Dr. Badridutt Mishra Member
3 Dr. Rajesh Kumar Member

 

Rangers & Rovers Committee

S.No Name Designation
1 Dr. Kiran Srivastava
2 Dr. Ajay Singh Chauhan

 

National Cadet Corps

S.No Name Designation
1 Lt. Dr. Rajesh Kumar

 

Teaching Learning Advisory Committee

S.No Name Designation
1 Dr. Adarsh Kumar Convenor
2 Dr. Ratna Sircar Member
3 Dr. Gopi Ahuja Member
4 Dr. Sanjay Kumar Singh Member
5 Dr. Arun Kumar Member
6 Dr. Badridutt Mishra Member
7 Dr. Arvind Prakash Member
8 Sri Shailendra Kumar Tripathi Member
9 Dr. Sanjay Srivastava Member
10 Dr. Ajay Singh Chauhan Member

 

Women Care Committee

S.No Name Designation
1 Dr. Alka Shukla Convenor
2 Dr. Sheila Srivastava Member
3 Dr. Yamini Sharma Member
4 Dr. Alka Singh Member
5 Dr. Shikha Jaiswal Member
6 Dr. Rita Rani Member
7 Dr. Tunira Member
8 Dr. Babita Srivastava Member
10 Dr. Ajay Singh Chauhan Member

 

Research Advisory Committee

S.No Name Designation
1 Dr. Adarsh Kumar Convenor
2 Dr. Arun Kumar Member
3 Dr. Gopi Ahuja Member
4 Dr. Sheila Srivastava Member
5 Dr. Yamini Sharma Member
6 Dr. Udai Bhan Singh Member
7 Dr. Arvind Prakash Member
8 Dr. Tunira Member

 

Student Grievance Redressal Committee

S.No Name Designation
1 Dr. Harish Chandra Srivastava Convenor
2 Dr. Ratna Sircar Member
3 Dr. Sanjay Kumar Singh Member
4 Dr. Awadhesh Kumar Singh Member
5 Dr. Chhannu Lal Member
6 Dr. Nilanshu Kumar Agarwal Member
7 Dr. Rajesh Kumar Member
8 Dr. Dinkar Tripathi Member
9 Dr. Pragati Srivastava Member

 

Women Harassment & Grievance Redressal Committee

S.No Name Designation
1 Dr. Alka Shukla Convenor
2 Dr. Sheila Srivastava Member
3 Dr. Yamini Sharma Member
4 Dr. Kavita Dubey Member
5 Dr. Pragati Srivastava Member